polak 1

 0    18 Fiche    zderzaczkutonow
скачать mp3 басу ойын өзіңді тексер
 
сұрақ język polski жауап język polski
Młoda polska ramy
оқуды бастаңыз
1890-1918
Modernizm Europa ramy
оқуды бастаңыз
koniec XlX wieku - lata 60 XX wieku
Młoda polska nazwa
оқуды бастаңыз
(Artur góra, zajebane pomysły) swoją nazwę nosi od inspiracji np. młodą Francją/Niemcami. Tego określenia użył Artur Górski w czasopiśmie “życie” w 1898 r.
Neoromantyzm
оқуды бастаңыз
odnowienie tego co było w romantyzmie
Modernizm
оқуды бастаңыз
od fr. Moderne - nowoczesny, artyści uważali ich sztukę za nowoczesną ale artyści się wkurwiali o to określenie bo było ogólnikowe
fin de siecle
оқуды бастаңыз
koniec wieku
dekadentyzm
оқуды бастаңыз
pesymistyczne spojrzenie na życie
impresjonizm
оқуды бастаңыз
(chwilowość, Monet, światło wziął nazwę od obrazu Moneta "Impresja". Malowali w plenerze, uchwycenie chwilowych wrażeń. Światło pogoda i pory dnia. Malowali bez wyraźnych konturów, używając krótkich pociągnięć pędzlem. Monet Degas.
symbolizm
оқуды бастаңыз
symbole zamiast bezpośredniego przekazu. Chodzi o to żeby nie przekazywać rzeczy dosłownie tylko sugerować emocje/myśli (ciemny las-strach)
secesja
оқуды бастаңыз
(japonia, złoto) - styl dekoracji cechujący sięb ogatym zdobnictem, asymetrią i motywami przyrody. Motywy orientalne (kultura japońska). W architekturze korzystali ze stali, kolorowego szkła i ceramiki. Najpopularniejszy Antonio Gaudi
ekspresjonizm
оқуды бастаңыз
(emocje, ostre barwy)- to styl, który skupia się na wyrażaniu silnych emocji i przeżyć artysty. Obrazy są pełne ostrych barw i zdeformowanych kształtów. Vincent van Gogh
kraków stolica MP
оқуды бастаңыз
(uczelnie, nowinki, wystawy zagraniczne) Kraków prowadził intensywne życie intelektualne i artystyczne. Miasto interesowało się nowinkami. Były wystawy zagranicznych malarzy. Miasto przyciągało wybitnych twórców z daleka. Dużo wyższych uczelni.
Znaczenie zakopanego
оқуды бастаңыз
(lato, zaborcy, galicja) - zakopane to główny ośrodek kultury na Galicji, gdzie w lato spotykali się artyści z 3 zaborów.
14. Młodopolski światopogląd a) indywidualizm i subiektywizm
оқуды бастаңыз
(wolność wyrażania siebie w sztuce, jebać reguły). Artyści chcieli podkreślić indywidualność i dać twórcom pełną swobodę rozwoju. Sztuka powinna pokazywać emocje w sposób w jaki każdy widzi świat, bez narzucania reguł czy ograniczeń.
filister
оқуды бастаңыз
osoba ograniczona, żyje według społecznych norm i nie ma wyższych aspiracji
artysta
оқуды бастаңыз
ma wyjebane, wolny, jebie normy społeczne (służy pięknu)
sztuka dla sztuki
оқуды бастаңыз
(jebać wartościowość i informację) Dzieło sztuki nie ma przekazywać informacji czy pouczać moralnie. Nie ma to być rozrywka ani nic praktycznego a miała wpływać na gust i poczucie estetyki
Motyw vanitas (przemijanie) w “Padlina” Ch. Baudelaire
оқуды бастаңыз
Przedstawia padlinę w piękny, ciepły dzień. Opisuję proces przemijania, przekazuje że nie ma rzeczy nieśmiertelnych. Młodość, zdrowie i witalność kiedyś się kończą.

Пікір қалдыру үшін жүйеге кіру керек.